Як написати реферат і отримати високу оцінку?

9 порад як зробити реферат і отримати високу оцінку

За час навчання у виші студентам необхідно написати багато наукових робіт і реферат – це одна з найменших по обсягу. Часто від якості його написання та оцінки за нього залежить отримання заліку чи допуску до екзамену, тому до цієї справи треба підходити відповідально.

Зараз ми розглянемо детальніше, як правильно робити реферат, щоб за нього поставили «відмінно».

 1. Обличчя реферату – титульна сторінка. На ній вказуємо назву міністерства, якому підпорядкований виш, назву ВНЗ, ННІ, кафедра, курс, група, ПІБ виконавця, місто, рік. Всі реквізити повинні бути вказані з дотриманням правил оформлення наукової роботи, перед тим, як підписати реферат, ознайомтесь із ними.
 2. Оформлення реферату: шрифт, відступи, поля. Перше, на що звертають увагу викладачі – зовнішній вигляд зданого вами завдання, а вже потім на його зміст. Неправильний вид шрифту, кегль, поля відразу помітні, тому перед початком роботи рекомендуємо ознайомитись із загальними вимогами до роботи:
 • Шрифт Times New Roman;
 • Кегль 14;
 • Міжрядковий інтервал 1,5
 • Поля: верхнє і нижнє – 2 см, праве – 1 см (інколи 1,5), ліве – 3 см (інколи 2,5).

  Ці правила можуть змінюватись або ВНЗ може вносити свої корективи – обов’язково їх перегляньте. Деякі викладачі ловлять на цьому студентів: вказують в методичці «особливі» правила, щоб перевірити, чи студенти дійсно з нею ознайомились.

 1. «План реферату» чи «зміст реферату». Ця складова частина наукової роботи зазвичай розміщується на другій сторінці і називається «ЗМІСТ». Тут треба вказати всі розміщення частин роботи (вступ, розділи, висновки тощо) на сторінках. Всі назви пишуться верхнім регістром (Caps Lock).
 2. Структура роботи – це схема, як має виглядати реферат:
 • Титульна сторінка;
 • Зміст;
 • Вступ (близько 1-2 сторінок, залежно від загального обсягу реферату);
 • Основна частина (Розділи, підрозділи);
 • Висновок;
 • Додатки (таблиці, графіки, фото, малюнки, на які ви посилаєтесь у роботі).
 • Список використаних джерел;
 1. Як писати реферат: з чого почати? З плану! Він може бути схематичним, в ході вивчення джерел ви можете змінити пункти, поміняти їх місцями чи доповнити, але від цієї схеми ви зможете відштовхуватись, обираючи літературу.
 2. Список використаних джерел. Його оформленням можна зайнятись, коли вже все буде написано, але на початковому етапі, треба визначити для себе 2-3 джерела, з яких ви черпатимете інформацію, і додаткові для доповнення.
 3. Коли писати вступ? Вступ – це, по суті, короткий переказ змісту роботи, опис того, що детально розписано в пунктах (розділах). Багато хто рекомендує починати написання роботи саме з нього, щоб ознайомитись із темою, однак, якщо ви не впевнені в плані і є ймовірність змін, краще залишити написання вступу на кінець або ж урахувати можливість внесення корективів.
 4. Розділи. В рефераті, зазвичай, весь вміст – це переказ і компонування інформації з кількох джерел, рідше – аналіз об’єкта та опис дослідження. У будь-якому випадку: більшість це грамотно оформлена теорія.
 5. Про що писати у висновках? Висновки – це улюблена частина викладачів, коли в розділах ви переказуєте чужі думки й теорії, то тут треба писати «від себе»: узагальнювати, підбивати підсумки.

Цими дев’ятьма пунктами не обмежуються правила, вимоги і поради з написання рефератів та інших наукових робіт. Крім того, кожен ВНЗ і викладач може висувати свої вимоги і побажання, тому відповідь на питання «яким шрифтом писати реферат?» «чи як оформити додатки?» варто уточнити ще й по методичних посібниках.